Επίσκεψη της AgroCure σε αχλαδεώνα στην Αλεξάνδρεια Ημαθίας
![](http://www.agrocure.com/wp-content/uploads/2019/07/
57352994_1083225011876358_1855268044708773888_n.jpg)
Στις φωτογραφίες φαίνεται μικρό κολεόπτερο (σκαθάρι) της οικογένειας Curculionidae που ονομάζεται από τους παραγωγούς κλεονός. Το συγκεκριμένο ενήλικο της φωτογραφίας φαίνεται να ανήκει στο είδος Polydrusus sericeus (ή P. formosus).
![](http://www.agrocure.com/wp-content/uploads/2019/07/57284389_1083224981876361_3498799222541516800_n.jpg)
Τα ενήλικα του κλεονού προκαλούν εκτεταμένες ζημιές σε οφθαμούς, τρυφερά φύλλα, άνθη και καρπίδια καρποφόρων δέντρων (μηλιά, αχλαδιά, κερασιά, ροδακινιά, νεκταρινιά κ.α.). Έχουν μέγεθος ως 6-7 χιλιοστά. Το χρώμα τους είναι λαμπερό πράσινο μεταλλικό και οφείλεται σε λέπια που καλύπτουν το σώμα τους. Αν τα λέπια πέσουν σταδιακά, το σώμα έχει χρώμα σκούρο καφέ ως μαύρο.
![](http://www.agrocure.com/wp-content/uploads/2019/07/57471877_1083224918543034_7853486930690834432_n.jpg)
Τα ενήλικα είναι δραστήρια από τον Απρίλη ως τον Αύγουστο. Γεννούν τα αυγά τους στο φλοιό ή στα φύλλα των ξενιστών του. Οι προνύμφες, μήκους ως 7 χιλιοστά, είναι ριζόβιες.
Κείμενο & φωτογραφίες: Αριστείδης Χλωρίδης
![](http://www.agrocure.com/wp-content/uploads/2019/07/57484635_1083225001876359_5634998771684212736_n.jpg)